X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Web Tasarım ve Yazılım

AnasayfaWeb Tasarım ve Yazılım

Web sitelerinin kuruluş amacı, kurumlara ya da kişilere ait hizmetleri tanıtmak ve bu hizmetleri mümkün olduğunca çok kullanıcıyla buluşturmaktır. Bu, sizin için “iyi bir çözüm” olacak, verdiğiniz hizmeti kullanılır kılacaktır. Web tasarım, internet sitelerininiyi bir fikir” olarak ortaya çıkmasından, “iyi bir çözüm” haline gelmesine dek geçen oluşum sürecidir. Bu durumda web siteniziniyi bir çözüm” haline gelmesi ancak, “üst sınırda kullanıcı erişimi” sağlandığında olur.  Bunu yapmanın en iyi yolu, tasarıma “kullanıcı gözlüğü” takarak bakmaktır. Böylece onu, kullanıcının istekleri doğrultusunda oluşturmuş oluruz. Bu da doğal olarak, “üst sınırda kullanıcı erişimi” sağlar. Atölye Ajans, web site tasarımlarınızı yaparken, “kullanıcı gözlükleri” takıp “üst sınırda kullanıcı” erişimini hedefler.

Web Tasarım Bileşenleri Nelerdir?

Web tasarım bileşenleri, web sitenizi iyi bir çözüm” haline getirmemizi sağlayacak özelliklerdir. Siteye giren herhangi bir kullanıcının sitenin vermeye çalıştığı hizmeti, kısa bir süre içerisinde algılayabilmesi gerekir. Bir başka deyişle, oluşturduğumuz web sitesi, kullanıcıda bir “farkındalık” yaratmalıdır. Kırık bağlantılar, kötü renk seçimleri, açılmayan resim dosyaları, karışık yazılar, yaptığımız tasarımı sabote edecek, hedefe ulaşmamızı engelleyecektir.
  1. Web Sitesinin İşlevselliği: Web siteleri, web sayfalarının işlevsel olarak birbirlerine bağlanmasıyla oluşurlar. Bu yüzden bir web sitesinin uğrayabileceği en talihsiz durum, bu bağlantılardaki kırılmalardır. 
  2. İçerik Metinleri: Pek çok kişinin metinler konusunda düştüğü hata, onları yalnızca seo açısından değerlendirmektir. Oysa web tasarım açısından bakıldığında, kullanıcıyı çeken şey, kolay okunması ve doyurucu olmasıdır. Kendini tekrar eden cümleler ve uzun metinler, siteyi üst sıraya yükseltse bile, kullanıcı tarafından tercih edilmeyecektir. 
  3. Renk Denetimi: Kötü renk seçimleri tasarımı kullanışsız yapar. Tasarımcı son derece zevkli biri olsa da renkleri kendi isteği doğrultusunda kullanıyorsa, yanlış yoldadır. Yeşil renkten hoşlanan bir tasarımcı, kadınlara yönelik bir sitede renk seçimini yeşilden yana yapmak yerine, “kullanıcı gözlüğü” takıp pembe ve morla donatmalıdır. 
  4. Görsel Seçimler: Web sitesi, kullanıcıda “farkındalık” yaratacak bir görsel bütünlük içerisinde olmalıdır. Grafikler, fotoğraflar, videolar, yazı tipleri, ilgi çekici olmalı, birbirini desteklemelidir.  
  5. Web Tasarım Eklentileri: Web sitesinin kuruluşu sırasında, amacımıza yönelik seçtiğimiz eklentiler, hedefe daha kolay ulaşmamızı sağlarlar. Onları kullanarak hızımızı ve performansımızı artırabilir, web sitesini görünür kılabiliriz.  
  6. Sunucu Hizmeti: Sunucu hizmeti, web sitesinin performansını etkilediği için, tasarım içerisinde büyük rolü vardır.

Top