X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Fotoğraf ve Prodüksiyon

AnasayfaFotoğraf ve Prodüksiyon

Fotoğraf prodüksiyonu, kurumların, markaların,  hizmetlerin, ürünlerin tanıtımları sırasında gerçekleştirilen çalışmalardan oluşur. Bunlardan başka, moda fotoğrafları, etkinlik fotoğrafları, konsept fotoğrafları gibi farklı alanları da bulunmaktadır. Fotoğraf prodüksiyonları ancak, doğru ekipmanlar ve alanında deneyimli, iyi bir ekiple başarılı olabilir. 

Teknolojinin hızla ilerlemesi, ürünlerin pazarlama şeklinin de değişmesine neden oldu. Ürünlerinin pazarlanması konusunda web siteleri ile öne çıkmaya başladı.  Böylece firma sahipleri, ürünlerini bu yolla pazarlama yolunu seçmekteler. Ürün tanıtım yazıları yetersiz kalacağı için, ürün fotoğraflarına gerek duyulmaya başlandı. Bu fotoğrafların kalitesi satış açısından önem kazanmaya başladı. Çünkü fotoğrafı ne kadar kaliteliyse, satışı o kadar kolay oluyordu. Böylece firmalar fotoğrafçılarla anlaşıp özel ürün çekimleri yaptırmaya başladılar. İnternetin her alana sızmasıyla birlikte ürün fotoğrafçıları da her alanda çalışmaya başladılar.

Günümüzde katalog çekimleri, büyük firmaların en büyük yatırımları haline gelmiştir. Çünkü internetteki ürünler için ucuz ve kaliteli olmak artık yeterli değildir. Daha çok göze hitap edebilmeleri gerekir

Fotoğraf ve Prodüksiyonu İşlemleri Nelerdir?

Fotoğraf prodüksiyonu, projelerinin başarılı olabilmesi için markaların çok iyi incelenmeleri, dünyadaki eğilimlerinin izlenmeleri gerekir. Ekibin çekim yapacağı konuyu çok iyi araştırması önemlidir. Stüdyo ortamında yapılacak olan çekimlerin öncesinde stüdyonun ışıkları ve ekipmanlar hazırlanır. Çekimin dışarıda yapılacağı durumlarda bölge araştırması yapılmalıdır. 

Fotoğraf çekimlerinde ışığın önemi çok büyüktür. Doğru ışığı bulmak için, deneme çekimleri yapılabilir. Birkaç çekimden sonra doğru ışığı bulma ihtimali yüksektir. Ürünün derinlik kazanması için en azından iki adet ışık kaynağı kullanılmalıdır. Yakın çekimler içinse yumuşak bir ışık gerekecektir. Çekimler için kullanılan yüzeylerin mat olması çok daha iyi olur. Ancak ürünü alt kısımda yansıtmak istiyorsak parlak yüzeyler hazırlanır.  

Çekimler sonrasında, elde edilen görüntülere post prodüksiyon işlemleri uygulanır. Bu aşamada photoshop üzerinde, fotoğrafların beyaz ayarı, kontrast siyah beyaz ayarı, keskinlik ayarı gibi bir takım işlemler gerçekleştirilerek basılmaya uygun hale getirilir. 

Aradığınız şey, “estetik algısı” ve “kalite” ise, aramanız gereken yer her zaman Atölye Ajans olmalıdır. Her türlü fotoğraf ve prodüksiyon işleminizde, deneyimli çalışanları ve teknolojik ekipmanları ile size profesyonel hizmetler verecektir.


Top