X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Hosting ve Alan Adları

AnasayfaHosting ve Alan Adları

Domain, bir başka deyişle alan adı, kendinize ya da firmanıza ait web siteleri için, herhangi bir web sunucusu üzerinden kiraladığınız adrestir. Sitenizin kullanıcıları, sitenize ulaşabilmek için,  tarayıcılarına yazdıkları bu adres üzerinden ulaşırlar. Web sunucusunun sitenize ait verileri üstünde tutması ve onları, kullanıcılarınız ile buluşturması işlemine ise web hosting denir. Sunucular “data center” ya da “veri merkezi” adı verilen yerlerde toplu hizmet verirler.

İnternet de bulunabilmenin tek yolu, üç ayrı noktayla birbirinden ayrılan, internet protokol numaralarıdır. Bilgisayarlar arasındaki bağlantı, IP adresi adı verilen bu numaralar üzerinden yapılır. Domainler bu numaraların kodlanmasıyla hazırlanan görüntülerdir. Yani kullanıcı sitenize ulaşabilmek için, IP adresini değil, alan adını yazar.

Hosting ve Alan Adları Ne İşe Yarar?

Web sunucunuz, sitenizle birlikte pek çok siteyi sisteminde taşır. Sorunsuz çalışabilmesi için son derece güçlü bir donanıma sahip olmalıdır. Çünkü web sitenizin bağlantı hızı ve bant genişliği bu donanıma bağlıdır. Bazı sunucular, kendi adınıza sunucu ya da sanal sunucu gibi çok daha profesyonel ihtiyaçlarınızı da karşılayabilirler. 

Domainler, 1 ile 10 yıl arası zaman dilimleri için kiralanabilir, ama satın alınamazlar. Kiralama işlemlerinin en az 3 yıl gibi uzun bir süreci kapsaması, internet sitesinin aramalarda çok daha yukarılara çıkmasına neden olacaktır. Siteniz için bir domain kiralarken, pek çok hizmeti de beraberinde kiralamış olursunuz. Bunlardan en önemlisi email hizmetidir. Size email alma, gönderme ve yönetme hakkı verir. 

Hosting kiralarken, bir takım bileşenler de kiralamış olursunuz. Ana bileşenler, “disk alanı”, “bant genişliği”, “anlık bağlantı hızı”, ve “çalışma hızı” dır. Bunlardan başka ihtiyaç duyabileceğiniz pek çok ara bileşen bulunmaktadır. Bunların içinden en çok işe yarayacak olanlara karar verip, seçiminizi ona göre yaparız. 

Domainler, sitelerin kuruluş amacına göre uzantılarında bulunan, .com, .net ve .org gibi bölümler üzerinden seçilirler. Ticari amaç üzerinden çalışmalar yürüten siteler “.com”, Bilgilendireme internetle ilgili ticaret yapan siteler  “.net”, ticari amaç gütmeyen siteler ise “.org” uzantısı alırlar. Bunun dışında bir de ülkeler üzerinden alan adları vardır. Türkiye’de.com.tr” ya da “.org.tr” gibi tr uzantılı domain alanları, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin kontrolündedir. 

Sitenizin kuruluş amacına uygun bir şekilde, Atölye Ajans olarak sağladığımız, Hosting ve Alan Adları, web sitenizeüst sınırda kullanıcı erişimi” sağlayacak, dolayısıyla da şirketiniz açısından “iyi bir çözüm” olacaktır.


Top