X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

SEO - Arama Motoru Optimizasyonu

AnasayfaSEO - Arama Motoru Optimizasyonu

Bir web sitenizin alması, o sitenin herkes tarafından görünür olacağı anlamına gelmiyor. Bunun için bir takım farklı işlemler yapılması gerekiyor. SEO, ya da Arama Motoru Optimizasyonu, orijinal adıyla Search Engine Optimization, bahsi geçen bu işlemlerden biridir. SEO, web sitenizin arama motorları tarafından algılanması, kullanıcıların yaptığı aramalarda listelenen sonuçlar içerisinde üstlerde yer alması için yapılan çalışmalardır. Bu çalışmalar, web sitenizin tasarımı, içeriği, hızı gibi pek çok alanı kapsar. 

SEO Hizmeti Nasıl Sağlanır?

Web sitenizi arama motorlarında üst sıralara taşıyabilmek, pek çok metotla gerçekleştirilebilir. Bunu yapabilmek için öncelikle iyi bir analiz gereklidir. Benzer sitelerde uygulanılan çözümlerin gözden geçirilmesi de bu analizler içerisindendir. Başkalarının üzerinde etkisi kanıtlanmış yeni yöntemler denenerek başarı sağlanabilir. Sorunlar bulunup fırsatlara dönüştürülebilir.

Genel anlamda web sitenizin çevrimiçi görünürlüğünü sağlayan üç önemli etken söz bulunmaktadır:  
  • Web Sitenizin Arama Botlarına Uygunluğu: Bu madde web sitenizin tasarım ve yazılım sürecinde yapılması gereken çalışmalardır.
  • Site İçi ve Site Dışı SEO Çalışmaları: SEO işlemlerinde, öncelikle kullanıcıların eğilimleri, arama şekilleri, aranılan bilginin kolay bulunurluğu incelenmelidir. Ve bu incelemeler, zamana yayılarak tekrarlanmalıdır. Yapılan SEO çalışmalarının işe yarar olup olmadıkları test edilmelidir. Site içi linkler verilmelidir. Çevrimiçi görünürlük için anahtar kelimelerin seçimi ve başlıklar mükemmel bile olsa, içerikler kötüyse, sonuç alınmayabilir. Bu yüzden kaliteli içerikler için iyi yazarlardan destek alınmalıdır. Gerekirse, kaliteli sitelerden backlink’ler satın alınabilir. Ama bunların sitenizin genel görünümümü etkilememesi gerekir.  
  • Kullanıcı Deneyimi: Site kullanıcılarının site içerisinde kaliteli zaman geçirmesini sağlayacak içerik çalışmaları yapılmalıdır.

Sonuçlar Hemen Kendini Gösterir mi?

SEO konusunda yaptığımız bu değişikler, kendini hemen göstermeyebilir. Çünkü google arama motorunun bu değişiklikleri tanıması, diğer web sitelerinin tıklanma durumları, kullanıcıların sayfalarda kalma oranları gibi pek çok özellik yüzünden zaman alır. Çok büyük bir hızla üst sıralara çıkmak, iyi bir şeymiş gibi dursa da aslında web sitenizin geleceği açısından son derece kötü olabilir. Size SEO konusunda çok hızlı yardım sağlayacaklarını savunan black hat, ya da siyah şapka, adlı kişiler, ileriki süreçte çok büyük düşüşlere yol açan yöntemler kullanmaktadırlar. Bu yüzden SEO çalışmalarınızı kime, ya da hangi firmaya yaptırdığınız çok önemlidir. Atölye Ajans bünyesinde verilen SEO çalışmaları web siteniz için sağladığımız, güvenilir ve ölçülebilir “iyi bir çözüm” olarak karşınıza çıkar. 


Top