X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

E-Ticaret Siteleri ve Sosyal Medya

AnasayfaYazılarE-Ticaret Siteleri ve Sosyal Medya

Günümüzde internet alt yapısının gelişmesi ve kullanım oranının artması ile birlikte e-ticaret sitelerinin de önemi gün geçtikçe artmaktadır. İnsanlar artık A-Z’ye neredeyse tüm ihtiyaçları için internetten alışveriş yapabilmektedirler. Burada satıcı ve alıcı arasındaki en önemli bağlantı noktası şüphesiz ki sosyal medyadır. Sosyal medyayı bu konuda, kullanıcılar için sosyal medya ve markalar için sosyal medya olarak 2’ye ayırmak gerekiyor.

Kullanıcılar İçin Sosyal Medya

Faklı kanallardan reklam yaparak satışlarını arttırmayı planlayan e-ticaret sitelerinin en çok kullandığı kanallardan biri de sosyal medyadır. Günden güne artan sosyal medya kullanımı bu tür platformları, markalar için eşsiz birer hedef kitle haline getirmiştir. Ancak bir de konunun kullanıcı tarafındaki davranışlarını analiz etmek gerekir. Sosyal medyayı kullanan kişilerin ne kadarı ürün ve hizmet reklamlarına ilgi duyuyor, asıl kullanım amaçları neler ve bu tür reklam görsellerine davranışları nasıl, bunları çok iyi analiz etmekte fayda var.

Yapılan araştırmalarda e-ticaret sitesine gelen trafiğin, sadece %1,9 sosyal medya kanalları ile sağlanıyor ve kullanıcılarının %10’u bir ürün almadan önce sosyal platformlardan etkileniyor. Ayrıca kullanıcılar, yanıtlanmamış soruları bulunan markalardan %49 oranında alışveriş yapmıyor. İnsanlar sosyal medyayı marka ve ürünlerden ziyade; kendisini ifade etme, bir topluluğa üye hissetme, yetkinliklerini sergileme ve gündemi takip etme gibi nedenlerden dolayı kullanıyor. Bu kadar büyük ve faklı amaçları olan kullanıcı kitlesi üzerinde etki yaratmak, hizmet ve ürün satmak için insanları ürün ve hizmet reklamları ile sıkmadan faklı ve ilgi çekici içerikler hazırlanmalıdır.

Markalar için sosyal medya


7563.Business-Social-MediaTürkiye’de internet kullanım oranı % 49 ve sosyal medyada yapılan reklam çalışmalarından etkilenme oranının % 71 olduğunu düşünürsek, e-ticaret siteleri için sosyal medya ciddi bir potansiyeldir. Ancak bu potansiyeli doğru analiz etmek gerekir. Siz bir e-ticaret sitesi için reklam çalışması yapmak istiyor olabilirsiniz. Ancak hitap edeceğiniz platformdaki kitlenin bu tür reklamlara olan ilgisini bilmeniz gerekir.

Yapılan araştırmalarda bir markanın sosyal medya kullanım sebeplerinden ilki ürün satmak iken, kullanıcılar için bu en son tercihtir. Bu nedenle direk olarak ürün ve hizmet pazarlaması bu tür mecralarda çok işe yaramayacaktır. Bu nedenle markayı ve ürünü çağrıştıran, ihtiyaç duygusu hissettiren, faydaya vurgu yapan görseller paylaşmak sitenize gelen etkili trafiği ve satışları daha fazla arttıracaktır.

Reklam platformunun yapısı


Reklam çalışması yapılacak olan platformun seçimi, satılacak olan ürün, hedef kitle, ürün maliyeti ve oluşabilecek reklam maliyeti, platformdaki kitle ve bu kitlenin ilgi alanı gibi kriterler göz önüne alınarak yapılmalıdır. Reklam tasarımlarında seçilen renkler, görseller ve verilecek olan mesajlar tüm bunlara uygun olmalıdır. Ayrıca her platforma özel paylaşım boyutları da unutulmamalıdır.

Paylaşım ve etkileşim

Sosyal medyanın can damarı paylaşım ve etkileşim oranı diyebiliriz. Paylaşım yapmazsanız sosyal medyada olamazsınız, yapmış olduğunuz paylaşımlara etkileşim alamazsanız boşa kürek çekmiş olursunuz. Bu nedenle hangi platform olursa olsun paylaşımlar her şeyin en başında gelir. Bunun dışında en çok önemsenen “sayfa beğeni” sayısının fazla olması reklam çalışmaları için en son dikkat edilmesi gereken noktadır. Var olan ancak etkileşimi düşük bir kitle yerine, ilgili ve tepki veren bir kitle reklam çalışmalarında daha etkili olacaktır. Bu nedenle reklam kampanyaları oluşturulurken hedef kitle iyi analiz edilmeli ve ona göre reklam filtrelendirilmelidir. E-ticaret sitelerinin sayısının artması markaları yoğun bir rekabet yarışının içine soktu. Bu sebepten artık insanları bu tür reklam içeriklerine olan ilgisi azaldı. Bu aşamada ilgi çekmek ve akılda kalıcı bir marka algısı yaratmak için renklerden, imajlara, verilen mesajlardan, görselin boyutlarına kadar her şeyin belli bir standartı olmalıdır.

E-ticaret sitelerinin sosyal medya üzerinde marka algısı ve güven duygusu oluşturabilmesi için dikkat etmesi gereken birkaç nokta vardır. Bunlar;

  • Satış için değil, etkileşim kurmak için sosyal medya da olmalılar.
  • Ürün satmaktan ziyade marka algısı oluşturmalılar.
  • Paylaşım görsellerinde markanın renkleri kullanılmalı.
  • Renk cümbüşünden kaçınılmalı.
  • Marka logosu her zaman aynı yerde durmalı.
  • Her paylaşıma ilgili sayfaya giden “kısaltılmış link” verilmeli.
  • Paylaşılacak görselde platformun yapısına uygun boyutlar kullanmalılar.
  • Sorulacak olan sorulara en hızlı ve doğru şekilde cevap vermeliler

Geri dönüşüm izleme


Sosyal medyayı kullanan e-ticaret siteleri, yapmış oldukları çalışmaların geri dönüşümünü mutlaka incelemeli ve analiz etmelidir. Edinilen veriler sonucunda hangi gün, hangi saatte, hangi platformun, hangi paylaşım görseli ile siteye trafik çektiği, gelen trafiğin ne kadarının alış-veriş ile sonlandığı, ne kadarının sitede nereleri dolaştığı ve hangi sayfadan çıktığı gibi bilgileri analiz edilmeli ve buna göre reklam kampanyası şekillendirilmelidir.

Yeniden pazarlama

E-ticaret siteleri için sosyal medya kullanımı kolay olduğu kadar zor da bir platformdur. Rekabetin çok yoğun yaşandığı bu tür platformlarda, markanızı en yukarılara taşımak, insanları dikkatini çekmek ve bu çalışmaları satışa dönüştürmek için birçok yol denemeniz gerekebilir. Seçeceğiniz yolda size rehberlik edecek olan analiz ve raporlama çalışmalarını yaptıktan sonra nerede hata yaptığınızı fark etmeniz ve buna göre değişiklikler yapmanız gerekir. Sitenize gelip, alışveriş yapmadan geri dönen kişilerin hareketlerini, o sayfada bulunan ürünün özellikleri ve fiyatını inceleyip bir değerlendirme yapmanızı tavsiye ederim.

Örnek olarak; spor kıyafetleri satan bir e-ticaret siteniz var. Bir golf topu için reklam çalışması yapıyorsunuz. Reklam çalışmanız çok başarılı, geri dönüşleriniz çok iyi ancak satış oranı çok düşük. Bu durumda ilgili sayfayı analiz ederek; ürünün görseli, teknik özellikleri, fiyatı, kargo seçenekleri, ödeme seçenekleri, rakip sitelerdeki fiyatı.. vs gibi özellikleri gözden geçirilmelidir.


Top